Praktická škola

Základné informácie

Praktická škola

• pripravuje žiakov na život v rodine, na sebaobsluhu a praktické práce v domácnosti a zacvičuje ich na vykonávanie práce tak, aby mohli vykonávať jednoduché pracovné činnosti pod dohľadom,
• neoddeliteľnou súčasťou odborného vzdelávania a prípravy je praktické vyučovanie,
• príprava v praktickej škole trvá  tri roky,
• dokladom o skončení vzdelávania v praktickej škole je záverečné vysvedčenie
Voliteľné predmety na našej praktickej škole sú:
• domáce práce a údržba domácnosti,
• pestovateľské práce.

V šk. roku 2023 – 24 počet otvorených tried: 1

Kritériá prijímacieho konania uchádzačov do Praktickej školy v školskom roku 2024/2025

Kód učebného odboru: 6492 E00 praktická škola

Podmienky prijímacieho konania

1. Praktická škola prijíma uchádzačov s mentálnym postihnutím, mentálnym postihnutím v kombinácii s iným zdravotným postihnutím, resp. viacnásobným postihnutím, ktorí ukončili vzdelávanie alebo povinnú školskú dochádzku v špeciálnej základnej škole, v špeciálnej triede pre žiakov s mentálnym postihnutím v ZŠ, ktorým ich stupeň postihnutia neumožňuje zvládnuť prípravu v odbornom učilišti.

2. Do praktickej školy prijímame aj uchádzača, ktorý nebol úspešný na prijímacom konaní do odborného učilišťa (rozhodnutie o neprijatí do odborného učilišťa doloží zákonný zástupca žiaka), alebo nedokončil odborné učilište zo zdravotných dôvodov.

3. Do praktickej školy prijímame aj fyzické osoby s mentálnym postihnutím (resp. s viacnásobným postihnutím), ktoré dovŕšili vek 18 rokov a neboli vzdelávaní v odbornom učilišti alebo praktickej škole.

Konanie prijímacích pohovorov

Individuálne prijímacie pohovory s uchádzačmi a ich zákonnými zástupcami sa uskutočnia dňa 4.5.2024 (prvý termín) a 6.5.2024 (druhý termín) o 8.00 hod. v riaditeľni školy.

Uchádzač o štúdium v praktickej škole je prijatý bez prijímacích skúšok po splnení kritérií.

Škola môže prijať uchádzača na neobsadené miesto aj v inom termíne, po vzájomnej dohode s riaditeľkou školy, najneskôr do 10.9.2024.

a) Termín podania prihlášky: do 20.3.2024.

b) Forma podania prihlášky: podanie v listinnej podobe riaditeľke školy.

e) Termín odovzdania zápisného lístka na štúdium v praktickej škole: do 30.6.2024.

Pedagogickú dokumentáciu pre prijatie uchádzača do praktickej školy tvorí:

1. Prihláška na vzdelávanie v strednej škole.

2. Potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti žiaka študovať príslušný odbor vzdelávania.

3. Psychologické vyšetrenie, v ktorom je uvedená úroveň mentálnych schopností žiaka .

4. Špeciálnopedagogická charakteristika žiaka.

5. Písomné vyhlásenie jedného zákonného zástupcu resp. Čestné vyhlásenie zákonného zástupcu