Školskí koordinátori

Výchova k manželstvu a rodičovstvu

Plán práce Výchovy k manželstvu a rodičovstvu pre šk. rok 2023-24

Zameranie VMR:  Cieľom VMR je viesť žiakov ku kritickému mysleniu, k istej opatrnosti. K správnemu vnímaniu vlastnej identity. Vychovávať,  a učiť žiakov k sociálnemu, morálnemu a emocionálnemu správaniu.  Pokúsiť sa z nich vychovať zrelé osobnosti, schopné konať a správať sa v súlade s etickými normami a hodnotami v našej spoločnosti, vo svojom sexuálnom, manželskom a rodinnom živote. Aby mohlo dôjsť k naplneniu cieľov VMR je dôležitý  zvolený výchovný štýl učiteľa, vyžadujúci si rešpektovanie individuality žiaka, jeho prostredia, z ktorého vychádza a vývinových špecifík, ale i pedagogický takt, porozumenie, citlivosť a vytvorenie atmosféry dôvery.

Plán: Výchova k manželstvu a rodičovstvu.

Mesiac

Názov akcie

Cieľ akcie

December

Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok.

Zapojenie sa do celonárodného projektu prispením drobných pozorností, darčekov, či praktických vecí, tiež nejakým osobným odkazom vo forme pohľadnice, či vyrobeného darčeka. Cieľom je viesť žiakov k istému zcitlivovaniu, empatii, vnímaniu zraniteľných ľudí.

Celá škola, môžu sa zapojiť všetky triedy.

Február

Valentínska pošta

Mať možnosť vyjadriť náklonnosť k osobe, ktorú mám rád/ rada. Uvedomenie si dôležitosti prejavenia náklonnosti. Dokázať niekoho oceniť.

A,B,C variant

Máj

List otcovi alebo mame

Podporiť budovanie otvoreného vzťahu medzi dieťaťom a rodičom, schopnosť spolu hovoriť aj o dôležitých, hoci nepríjemných témach, hovoriť o všetkom..

A variant, druhý stupeň.

Jún

Rómska paleta

Podnietiť a rozvíjať výtvarnú tvorivosť detí. Uvedomenie si svojej identity.

Zapojenie docelonárodného projektu – Podtatranské osvetové stredisko poprad.

Celá škola

Plán VMR je prispôsobený zdravotným znevýhodneniam žiakom našej školy.

Plán aktivít VMR je flexibilný a môže sa počas školského roka meniť a dopĺňať podľa aktuálnych ponúk.